Вести

Вучевић: Радујем се да причам о Косову и Метохији

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић позвао је посланика Александра Јовановића Ћуту да саопшти шта је његова политика о Косову и Метохији, како би уопште могли да разговарају на ту тему, као и посланике опозиције да своје критике о темама као што су Косово и Метохија и литијум поткрепе аргументима и чињеницама.

"Ја се радујем да причам о Косову и Метохији са вама под једним условом - да ми кажете каква је ваша политика о Косову и Метохији, а да не кажете супротна од наше политике, јер то супротно може да буде издаја Косова и Метохије, а може да буде и рат. Када будете изнели једном вашу политику тада ћемо моћи да причамо", рекао је председник Вучевић у Народној скупштини Републике Србије, реплицирајући Јовановићу.

"Тешко је дати озбиљнији одговор Јовановићу, који је покушао да отвори све теме које су медијски атрактивне, али да би било боље да се сконцентрисао", рекао је председник Вучевић.

"Пролетели сте од литијума, рафала, плата, Косова и Метохије, без иједне чињенице која би требало да поткрепи оно што сте хтели да наведете. Морате да разликујете шта је "EXPO 2027" као манифестација, а шта је пројекат развоја Србије 2027, у који спада и "EXPO 2027". Зато имате неразумевање шта подразумева цео тај финансијски пакет и раста БДП, ребрендирања Србије у међународним околностима и далеко боље позиционирање Србије", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао да је куповина "Рафала" добра аквизиција за Војску Србије и Министарство одбране, као и да је то добра геополитичка одлука.

Председник Вучевић рекао је, одговарајући на примедбе Јовановића да има мању плату због казни и опомена у Скупштини, да он не живи од посланичке плате, већ од буџетских прихода Републике Србије.

Председник Вучевић додао је да су му када је у премијерском експозеу причао о Косову и Метохији неки посланици опозиције добацивали, говорећи да је то досадно и да тај део прескочи.

"То може да се нађе у стенограмима, записницима, видео преносима, те седнице. Тада сте викали да је то досадно", рекао је председник Вучевић.

Са Рафалима ће небо изнад Србије бити сигурније

Председник Вучевић изјавио је да се радује доласку француских борбених авиона Рафал у Србију и да ће са њима, уз ескадриле МИГ-29 које Србија већ поседује, небо над Србијом бити још безбедније.

Одговарајући шефу посланичког клуба "Ми снага народа" Бранку Павловићу који је рекао да земље НАТО притиском на дугме могу искључити борбену опрему која је купљена из њиховох земаља, председник Вучевић рекао је да је то неистина и да је национални интерес Србије да шири број земаља са којима сарађује у наменској индустрији и куповини наоружања.

"Управо имајући у виду оно што се дешава на Косову и Метохији и у региону, имајући у виду да неке државе купују озбиљне системе, које могу да представљају опасност за нас, пре свега ХИМАРС, на које ћемо ми морати да имамо адекватан одговор. Видећете да ћемо врло брзо изаћи са новим системима којима ће Војска Србије располагати, не да би ратовали против неког, него да би одвратили оне који се наоружавају, а које би то наоружање могли да употребе против нас", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић подсетио је да је некадашња авијација Југословенске народне армије, али и Краљевина Југославија имала авионе из западноевропских држава и да то није нешто што се први пут дешава.

"Подсетио бих вас да ми тренутно у ратном ваздухопловству Војске Србије имамо хеликоптере произведене у Француској, тако да сарадња између наше војске и француске одбрамбене индустрије има дугу традицију", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да када је већ Павловић изнео теорију да неко на дугме може да нам искључи одбрамбене борбене системе онда би се морали заиста забринути, јер су нам и кључни радарски системи произведени у Француској.

"Наши најснажнији, најмоћнији радари су управо француски ГМ-400. И сада, после дуго, дуго година, да не кажем деценија, добијамо потпуну слику од Јадранског мора до Егејског, односно Средоземног мора. Први пут, са четири нова радара ми смо покривали небо, не само Србије, него читавог региона", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да на то надовезујемо оно што смо купили у смислу противаздухопловне одбране, пре свега из Народне Републике Кине.

Председник Вучевић рекао је да се размишљало о авионима из других држава и да је разговарано са конзорцијумом Европских држава о Еурофајтеру, али да су се преговори о куповини тих авиона изјаловили.

"Успешно смо завршили модернизацију целе ескадриле Миг-29 и све нам летелице раде, модернизоване, опремљене. По први пут можемо да рачунамо на тај капацитет Миг-29 подигнути на овај ниво који је далеко, далеко модернији и убојитији него што смо били", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да САД не виде тренутно нашу војску као могућег партнера за куповине авиона и да је постојао разговор о куповини школских авиона, али да и то иде, како је рекао, доста тешко.

С друге стране, како је рекао, постоје објективни проблеми код набавке авиона из Русије и Кине.

"Руска Федерација је у овом тренутку апсолутно усмерена на сопствене капацитете због рата у Украјини и снабдевање њихове војске види као приоритет свих приоритета. Због санкција, посебно осетљива је, као и у случају оружја из Кине, испорука. Пошто смо ми окружени државама које су чланице НАТО, врло је изазовно, готово немогуће да допремите такав вид наоружања, посебно када говоримо о авионима", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић нагласио је да је његова кључна порука да се ми не спремамо да ратујемо против НАТО алијансе и да то не би било добро за Србију.

"Србија у свом наоружању има и системе који се производе у наменској индустрији Србије, говорим не само о муницијском програму, него о сложеним борбеним системима, али имамо наоружање које је произведено у Русији, Кини, али и у Француској, Британији, Немачкој. Просто је то једна компилација онога што Србија сматра да је најбоље", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да куповином Рафала јачамо геополитичке, политичке и билатералне односе са Француском, државом која је број два у Европској унији и веома утицајна и у НАТО-у.

"Ми покушавамо да на сваки начин јачамо и своје капацитете, али да се политички или геополитички штитимо или заштитимо, јачамо наше позиције у односу на све ове околности", поручио је председник Вучевић.

Свесни смо одговорности према Србима на Косову и Метохији

Вучевић изјавио је да подржава политику државе да се више новца издваја за српску заједницу у Аутономној покрајини Косово и Метохија и да се нада да ће се врло брзо изаћи са предлогом закона који ће територију АП КиМ прогласити за подручје посебне социјалне заштите.

Вучевић је, одговарајући шефу посланичке групе ДС Зорану Лутовцу, рекао да се позиција од 70 милиона евра код Министарства рударства и енергетике не односи на литијум већ да је реч о кредитној линији са Светском банком и да је у питању зелена транзиција постојећих рудника.

"Није никаква скривена позиција него нешто што сте више пута сте могли да видите у буџету Републике Србије, баш по тој линији, кредитној линији са Светском банком везано за зелене транзиције, постојећих рудника", објаснио је Вучевић.

Што се тиче издвајања за Безбедностно информативну агенцију, ја сам сигуран да ви као патриоте подржавате да агенција која пружа контрообавештајну заштиту и обавештајну заштиту наше државе треба да има најбољу опрему, треба да има најбоље средства, одговорио је Вучевић Лутовцу.

Вучевић се осврнуо и на критике Лутовца везано за повећање средстава ребалансом буџета за Канцеларију за КиМ.

"Па и то би требали да подржите јер је то управо нешто што оснажује и јача капацитете српске заједнице на КиМ, а не утапање, како сте ви то рекли, у приштинске институције, него на јачање српских институција, јачање српског народа на КиМ који остаје без посла", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је то повећање заслужило да добије подршку свих посланика у парламенту.

"Свесни смо одговорности према Србима на КиМ да можемо више да улажемо за њих, да чувамо и Трепчу, да чувамо све установе, привредна друштва", рекао је Вучевић.

Вучевић је упитао Лутовца и која је њихова политика око АП КиМ.

"Негде сам прочитао или чуо да вама ускоро у вашој странци иде Конгрес или Главни одбор и да ви имате намеру да се опет кандидујете за председника странке. Ја ћу вам дати про боно савет, најбоље да ви много не дискутујете до тог одбора или скупштине, много су вам веће шансе да будете реизабрани. И пошто волите Алан Форда и хумор, ваша политика и ви лично ме много подсећате на обраћање, а то посебно у изборној кампањи, или како нам се приближавају изборе, на обраћање Боба Рока Алану Форду - бежимо Алане, њих је двоје, а ми смо сами. Е то вам је ваша политика", рекао је Вучевић.

Нетачно да се здравство и просвета у Србији распадају

Вучевић изјавио је да су нетачни наводи појединих опозиционих посланика да се здравство и просвета у Србији распадају и да се у њих много улаже.

"Не може здравство да се распада када се завршио Клинички центар у Нишу и када је завршен први блок Клиничког центра Србије у Београду. Када се увелико гради Клинички центар Нови Сад, односно Војводина, и када, надам се да ће европски партнер извршити свој део посла, чека почетак изградња Клиничког центра у Крагујевцу", рекао је Вучевић на седници Скупштине Србије на којој се расправљало о ребалансу буџета за ову годину.

Вучевић је додао да се тренутно гради осам регионалних болница, опште болнице у свим деловима Србије, да се пет клиника гради у различитим деловима Србије, да су отворена два најсавременија пет скенера.

"Само ове године имамо 3.900 новозапослених у здравственом систему Србије, а ребаланс буџета Србије обезбедиће додатних 28,7 милијарди динара за здравство. Рекао бих да то је све супротно од оног што сте ви рекли да се распада здравство Србије", поручио је Вучевић.

Додао је да нису задовољни сасвим и да желе да листе чекања нестану и да људи имају још брже заказивање и прегледе, пре свега превентивне прегледе.

"Министар Лончар има велики задатак пред собом да се управо фокусира на то питање. Али чињеница и живот вас демантују по овом питању да се здравство распада и погледајте колико младих лекара, али и медицинских сестара и техничара је добило посао и нису морали да буду на Бироу за запошљавање или да траже посао негде у белом свету", рекао је Вучевић.

Нагласио је да је константно повећање зарада свих запослених у здравству, што очекује и у наредној години.

Говорећи о просвети, рекао је да сматра да је фер понуда Владе Србије да највеће повећање плата у јавном сектору у 2025. године буде за просветне раднике.

"Предложили смо да 12 одсто порасту плате, односно буду веће плате за просветне раднике, за учитеље, наставнике, професоре, васпитачице. То је за 50 одсто више него код свих осталих у јавном сектору. И тиме смо посебно апострофирали значај образовања и просвете у држави Србији. Са тим предлогом владе, почетна зарада у просвети ће бити 94-95 одсто просечне зараде у јануару 2025. године", навео је Вучевић.

Вучевић је истакао да статус просветних радника није увек везан за питање плате, него питање положаја и угледа просветних радника, који смо, како је рекао, сви заједно као друштво урушавали годинама и деценијама.

"Да свако од нас, и као родитељ, научи децу да поштују учитељице, наставнике и професоре, да науче да устану када неко уђе у учионицу да их поздраве, да причамо да ли треба да вратимо униформе. Када будемо поставили тај однос у просвети, просветни радници ће бити много задовољнији. То је кључно питање за просвету", поручио је Вучевић.

Извор: Танјуг/РТС 2