Вести

Лончар: Велики успех српског здравства

Здравствени систем Србије од данас је богатији за још деветоро српских лекара, повратника из иностранства, који су после више година рада ван наше земље одлучили да се врате у Србију, а министар здравља др Златибор Лончар поручио је да је то још један у низу успеха који је ове недеље постигло српско здравство.

Министар Лончар уручио је, лекарима повратницима, уговоре о раду и пожелео много среће и успеха, али и још једном уверио у то да су им врата Министарства здравља увек отворена.

"Ми нашу мисију спроводимо, а то је да се људи врате кући, да буду са својим породицама. Истовремено да запошљавамо најбоље дипломце и скраћујемо листе чекања и моје питање за грађане Србије је да ли то желе да наставимо да радимо и у будућности и да ли је то пут којим желе да здравство иде", навео је министар Лончар.

Министар Лончар посебно је нагласио успех српског здравства у претходних недељу дана, због којег су, како је рекао, српски лекари из дијаспоре и пожелели да се врате.

"За само недељу дана вратило се 16 лекара у Србију. Грађанима Србије бих поручио да је дошао тај дан, дошла је та година да ми у истој недељи имамо запошљавање наших најбољих дипломаца, скраћење листи чекања за операцију катаракте и коронарографију, истовремено враћамо наше људе из иностранства. Зато бих питао грађане Србије да ли треба да наставимо овако, да радимо и да се боримо и даље или треба да зауставимо све да се вратимо у нека времена када тога није било и када су ови људи морали да оду из Србије, када нисмо давали специјализације, нисмо запошљавали децу и када се није улагало у болнице и у опрему", поручио је министар Лончар.

Министарство здравља отворило је раније ове године посебну Канцеларију за сарадњу са нашим лекарима који тренутно живе и раде у иностранству, а управо преко те канцеларије, српски лекари из целог света јавили су се у жељи да каријеру наставе у својој земљи.

"Њих деветоро који су данас овде, провели су године и године у неким од најразвијенијих земаља, у Немачкој, Шведској, Швајцарској, Саудијској Арабији, они су одлучили да се врате у Србију јер, како су ми рекли, мисле да су се створили услови и да ће им бити боље овде него у тим земљама где су били и провели године рада и живота", рекао је министар Лончар.

Драгана Марковић, медицинска сестра из Параћина каже да је пет година радила у Немачкој у струци.

"Ја мислим да је ипак најбоље градити каријеру у својој земљи, лечити своје људе, јер је лакша и комуникација, а мислим да је наш здравствени систем бољи", навела је Марковић.

Истакла је да су се стекли услови да се врати у Србију и да ће свој рад наставити у Дому здравља Параћин у амбуланти за децу и омладину.

"Ја сам јако срећна, јер поново ми је дата шанса да радим у својој струци у својој земљи", навела је она.

На питање како је сазнала за програм Министарства здравља за повратак медицинских радника из иностранства, каже да је прошле недеље видела у медијима.

Поред тог пројекта, министар Лончар истакао је још један успех српског здравства у овој недељи, а то је решена листа чекања за коронарографију.

"Од прошле недеље немамо листе чекања за операцију катаракте, пре тога решене су листе чекања за скенер. Нисам сигуран да су те листе чекања решене и у овим земљама из којих они долазе. Мислим да је мали број земаља које су успеле да реше те листе чекања, а не знам ни колико земаља је успело у томе да после толико година враћа своје здравствене раднике, односно, да они долазе а уједно да запошљавају оне најбоље", нагласио је министар Лончар.

Министар Лончар додао је и то да се лекари који желе да се врате у Србију и даље јављају и да су ти разговори и договори око тога где ће они радити у току.

"Јављају се и људи који не раде у здравству у Европи и свету, јавио нам се један свештеник који нас је питао да ли може да се врати и да ради у болници, јер зна да сада имамо капеле у болницама. Јавили су се људи да питају да ли можемо да их запослимо у здравственом систему као немедицинско особље. То је огроман успех Републике Србије и ми ћемо помоћи свима њима који желе да се врате. Нисам сигуран да ће сви они радити у здравственом систему, али замолићемо кабинет премијера да преузме те захтеве и испратићемо то све", истакао је министар Лончар.

Говорећи о запошљавању дипломаца, министар Лончар напоменуо је да се то дешава, сада већ годинама заредом, те да је преко тог програма до сада посао добило више од 1.700 младих лекара и више од 2.500 медицинских сестара, које су завршиле наше средње медицинске школе и имале одличан успех.

Српско здравство дошло је до тренутка о којем смо сањали деценијама

Министар Лончар рекао је, сумирајући годину у здравству да је Србија дошла до тренутка о којем се сањало деценијама.

Говорећи о приоритетима рада министарства у наредном периоду, министар Лончар нагласио је да су превентивни прегледи били приоритет и да ће то и остати.

"Мислимо да је то најважнија ствар у здравственом систему. Ми то сада радимо кроз Караван здравља, а радимо и бројне скрининге. Наш циљ је да преко 90 одсто наших грађана уради превентивне прегледе у доби за коју се то препоручује, да ли је то преко 40 или за неке после педесете године", рекао је министар Лончар.

Министар Лончар додао је да је циљ открити проблем на време уколико постоји, јер је онда, како је рекао, тај проблем решив.

"То ће бити приоритет над приоритетима. Такође, настављамо да скидамо листе чекања за магнетну резонанцу, колено и кук. Уз овакву организацију, добру организацију, ако грађани то желе да идемо тим путем и ако желе да то решимо и пружају нам подршку, до краја следеће године имаћемо здравствени систем који неће имати листе чекања за операције кукова и колена, као што и немамо за коронарографију, катаракту и скенер", рекао је министар Лончар.

Министар Лончар додао је да је ту и улагање у здравствене установе, опрему.

"Имамо доста нових делова болница, али и нових болница које ћемо отворити. Од Лесковца, Тиршове, Пожаревца, Смедеревске Паланке, Прокупље, у Војводини, не можемо ни да побројимо колико реконструкција се ради", истакао је министар Лончар.

Министар Лончар указао је и на то да се следеће године отвара и Центар за младе који имају проблем у развоју на Бежанијској коси.

"Биће један од најбољих центара у региону и на Балкану и то још у Србији нисмо имали", рекао је министар Лончар.

Министар Лончар посебно је нагласио да је циљ да све то о чему говори, грађани Србије осете.

"Ми смо дошли до онога о чему смо сањали дуги низ деценија, што није било да у Србији у једном дану имате историјске ствари. На грађанима Србије је да одлуче да ли желе да тако идемо даље или да зауставимо све", закључио је министар Лончар.

Извор: Танјуг