Вести

Брнабић: Блокадери су показали право лице

"Разумем фрустрацију људи који мисле да је држава требало више или раније да одреагује на сва ова немила дешавања током претходних седам месеци. Ово је толико пажљиво припремано и толико подмукло организовано... Нађен је механизам који је најтежи за државне реакције, а то је високошколство због аутономије универзитета, за шта смо ми од првог дана блокада рекли да ћемо поштовати. Било је важно освестити да су у ствари блокадери: ректор и декани, јер нико други није могао да блокира универзитет! Они су ти. То су то урадили зарад своје политичке борбе, тиме окупирали наше факултете, приватизовали их и од њих направили политичку странку... Држава је током времена, са једне стране, била довољно паметна да поштује аутономију универзитета, а са друге, да им да довољно простора да у ствари покажу своје право лице. Некада су имали ореол светаца, а данас сви виде истину: лице терора, мржње и насиља."

Овако председница Народне скупштине и потпредседница Главног одбора Српске напредне странке Ана Брнабић одговара на питање које се све чешће чује у јавности: Зашто држава није реаговала и спречила блокаде факултета и насиље на улицама?

Брнабић је у интервјуу недеље за Курир испричала како је задовољна резултатима недавних локалних избора у Зајечару и Косјерићу, зашто сматра да блокадери спроводе нацистичку идеологију, али и директно одговорила на оптужбе за изборну крађу.

* И даље су све очи јавности упрте у недавно одржане редовне локалне изборе и Зајечару и Косјерићу, спекулације су и даље присутне... Како сте ви задовољни резултатима?

- Презадовољна сам нашим резултатима и у Косјерићу и у Зајечару, када погледате претходно одржане изборе у ове две локалне самоуправе, ми смо постигли бољи резултат и у процентима и у апсолутним гласовима. Морамо да радимо још боље и више у интересу грађана и оно на чему стално инсистира председник Вучић: посебно људи који воде локалне самоуправе, градоначелници, председници општина, морају много више времена да посвете разговору с људима, да буду отворенији и да чују шта су њихови проблеми и да покушају да их реше. Често чујемо да су проблем финансије или да у локалном буџету нема новца за све, али не ради се о томе, већ да грађани желе да виде своје локалне лидере, људи који су свакодневно ту да решавају све проблеме, а посебно оне најмање, најситније проблеме на локалу.

* Атмосфера пре избора била је прилично напета, у делу јавности направљен је наратив да је ово питање "бити или не бити" и показатељ неког ширег друштвеног расположења... Не сећам се да су неки избори на локалу привукли толико пажње целе земље. Како видите све што се дешавало током самог изборног дана, али и данима и месецима пре?

- После седам месеци терора, монструозних лажи, кампање дехуманизације и криминализације, посебно председника Републике и његове породице, а затим и читаве СНС, свега онога што се наставило након мајских трагедија 2023. године... Да смо ми криви за све, да смо убице, криминалци, нељуди које баш брига за људе, за страдалу децу... Након ових седам месеци терора, грађани Зајечара и Косјерића су показали да имају апсолутно поверење, пре свега, у председника Вучића, али и да верују да је управо СНС странка која најбоље може да води њихове локалне самоуправе и Србију. Оно што ми се није свидело и што морам да осудим и као председница Народне скупштине, јесте атмосфера уочи избора, током изборне тишине и на сам изборни дан. Није ми јасно како то да већи део организација цивилног друштва која се баве посматрањем избора, као што је ЦРТА, нису изашле у јавност већ пред сам изборни дан са тим да су блокадери и опозиција брутално и нескривено кршили изборну тишину, да су на сам изборни дан учинили читав низ неправилности: од појављивања на бирачким местима са страначким и блокадерским обележјима, преко застрашивања и претњи грађанима, до спречавања људи да гласају... То су заиста притисци какве никада у Србији нисмо имали и мораћемо да то анализирамо и видимо како то да решавамо, јер су блокадери још једном показали да мисле да закони, Устав и изборни услови за њих не важе. Они себи дају за право да ураде све оно што ником другом није дозвољено!Нажалост сведочили смо невероватном насиљу над новинарима, претњама, уврадама, и на крају шамарању једне новинарке које никада не смеју да се понове у Србији. То сви заједно, без обзира на полтичке разлике морамо да осудимо, али то нисмо чули ни од новинарских удружења.

* Опозиција и блокадери су месецима унапред говорили да ће "СНС да покраде изборе". Опозициони медији пуни су прича о изборним нерегуларностима, наводној куповини гласова, дуплим бирчаким списковима... Како одговарате на оптужбе о изборној крађи?

- СНС то никада није радио, верујемо у избор грађана и увек ћемо поштовати вољу нашег народа! Што се тиче самих локалних избора, блокадери су се сами хвалили да су у сваку од ових локалних самоуправа довели по 5.000 људи како би нагледали све и спречавали "изборну крађу". Било је на стотине посматрача, тако да је било апосултно немогуће украсти или злоупотребити један једини глас! Са друге стране, поптуно је очигледно било да су они, по тој фашистичкој и нацистичкој идеологији, коју потпуно јасно баштине, ишли чак и до тога да препознају, како они кажу, "физиономију бирача СНС и Вучића", да их шамарају, прете и спрчавају да уђу на бирачко месту.Приче о дуплим бирачким списковима су ноторна глупост, волела бих да нам било ко од њих објасни за почетак шта то значи?! А ако је то само копија неког бирачког списка, чему би то било коме служило? Ви не можете преко бирачког списка да утичете на изборну вољу грађана. Ја знам као повереник за СНС у Београду колико ми времена и енергије трошимо на кампању и разговор с бирачима и да ви не можете само зато што знате нечије име, презиме и где неко живи, чиме би претпостављам служио дупли списак, да утичете на ту особу како ће гласати. На крају крајева, сви који учествују у изборима имају те спискове и јавно су доступни. Те приче треба да послуже као алиби за блокадере и губитнике избора зашто су изгубили након седам месеци "пумпања". Изгубили сте јер људи неће да гласају за мржњу, за оне који су себи дали свако право које су свима другима ускратили.Неће да гласају за оне који су способни да уђу у кућу домаћина у Косјерићу да би га малтретирали док чека за преславу своју породицу.

Нису понудили никакав програм ни за Зајечар, ни за Косјерић осим мржње и насиља и без обзира на "пумпања", људи нису желели да гласају за то, већ за листу која носи име Александра Вучића, јер му верују. Коначно и да одговорим на то да наводно председник нема право да позајми своје име као носилац листе за локалне изборе. То су радили сви у Србији, ради се у Немачкој, Италији, САД, па радио је то и Борис Тадић на свим локалним изборима док није изгубио 2012. На крају крајева, знају они да људи желе да гласају за Вучића, и то је и разлог због којег они неће овде у Скупштини да дају тих неколико потписа, као бивша власт а данашња опозиција, како би се ишло на саветодавни референдум о поверењу у председника. Знају да ће и на локалу гласати за ону листу која носи име Вучића. Што се тиче СНС све је било чисто као суза, поштовали смо изборну тишину и вољу грађана. За разлику од блокадера који су још једном показали своју нацистичку идеологију. Такве ствари у Србији више никад не смеју да се понове.

* Да ли вас је изненадио последњи студентски захтев за расписивањем ванредних парламентарних избора, након њиховог вишемесечног упорног ограђивања од политике?

- Није ми био изненађење. Како би и био када смо имали и видели све што се дешавало и 2023. након ужасних мајских трагедија. Апсолутно се исто дешавало, прво је неко помислио, како се то каже у блокадној кухарици, да је "трагедија плодно тло" за почетак обојене револуције. Да ће искористи ту трагедију и емоције, тугу и бол грађана како би их извео на улице, а онда их злоупотребио и политизовао. Исто су као 2023. године прво причали да неће дозволити изборе, да се СНС неће "извући" тиме што ће расписати изборе, да ће уколико до тога дође позвати на грађанску непослушност, блокирати улице... Онда се магично нешто променило и рекли су: захтевамо ванредне парламентарне изборе које су тада и добили. Али видели сте и тада да ти избори у децембру 2023. за њих практично ништа нису решили, а убеђена сам да би такав исти сценарио био и сада. Уколико они изгубе, а ја дубоко верујем да би изгубили јер то показују сви трендови, од месних заједница до редовних локалних избора, они не желе уствари да иду на референдум којим би консултовали грађане да ли имају поверења у председника... Они апсолутно не верују да могу да победе на било каквим изборима, већ хоће да их искористе да би поново "пумпали", рекли "е била изборна крађа, ајде грађани поново на улице" и да би у ствари само продужили дестабилизацију Србије. Не раде они то јер желе бољу и праведнију Србију, то је ради даљег "пумпања", како би они наставили ово што им се испумпало... Мислим да Србија нема времена за то. Држава није играчка и морамо да покажемо одговорност према грађанима.

* Иако су студентски протести и захтев за изборе били усмерени против актуелне власти, стиче се утисак да својим ограђивањем од опозиције и захтевима да они подрже неку њихову листу, али без страначких обележја и функција, заправо довели до пада, ако не и брисања рејтинга управо парламентарне опозиције?

- Свакако је избрисана парламентарна опозиција. Сада седимо и причамо овде у згради парламента, али не само овде, већ и као земља имамо два проблема: један је што блокадери који су на улицама немају своје представнике у институцијама, те морају да воде ванинституционалну борбу која је увек тешка за сваку демократију. Проблем је и што парламентарна опозиција и сви они који су водили државу до 2012. године, док народ није одлучио другачије, они знају да немају претерани легитимитет и онда у ствари покушавају да се наметну агресијом, уместо политиком. Након свих инцидената када су бацали димне бомбе, сузавац, бибер-спреј, активирали противпожарни апарат у сали, бацали јаја, конзерве... Након ужаса, физичког насиља, увидели су да то неће проћи и да Народна скупштина неће бити блокирана.

* Сведоци смо невероватних тензија и поларизације у друштву током претходног периода: или сте на страни студената и безгрешни сте или сте "ћаци" и доживљавате јавни линч. Насиље је у неком тренутку постала скоро свакодневна појава на улицама Србије...

- Направила бих разлику између студената и блокадера. Студенти су они који су на факултету и хоће да уче. Они који су уписали факултете, а који не желе да похађају наставу и полажу испите, који желе да користе факултете као политичке странке, који кажу, као што смо то читали у неким записницима с пленума или састанака с Проширеним ректорским колегијумом и ректором Ђокићем, "не можемо сад на предавања, јер онда нећемо имати времена за кампању"... То за мене нису студенти, него блокадери. Они су можда уписали факултете, али нису студенти. У праву сте да ће последњих седам месеци остати запамћено као месеци терора, у којима је неко, мислим први пут након Другог светског рата, помислио за себе да је привилегована гурпа која има сва права, укључујући и оно да: уколико се неко са њима не слаже, да могу да га линчују, да га јуре по улицама, таргетирају на друштвеним мрежама, нападају и шарају приватне куће само зато што неко из те куће не дели њихове мишљење и још то сме да каже! Србија никада није била таква земља. Дали су себи за право да окупирају и приватизују државне факултете и да они неком другом студенту не дају да уђе на тај државни факултет. То су урадили Милошу Павловићу и Владимиру Балаћу. Такве сцене заиста нисмо видели од Другог светског рата и доба нацизма.У својој суштини то јесте нацистичка идеологија у којој ви не дозвољавате да неко ко има другачије мишљење од вас постоји!Они су тај дан у Студентском граду могли да убију неког од тих момака Милоша, Луку, Милутина... Заиста је било питање случајности да ли ће Милош да изгуби око јер су га гађали пуном конзервом...

Такође, данас је ситуација на факултетима таква да они професори и декани који су највише подржавали блокаде данас су изложени линчу само зато што су се усудили да кажу да би можда могло да се размисли о неком другом модалитету борбе. Блокадери данас исте те професоре и декане физички избацују с факултета, одузимају им реч на пленумима, данас њих таргетирају. Па имали смо ФПН где је деканка била једна од оних која је најревносније подржавала блокаде, а сада је постала жртва блокадера јер је хтела да спасе факултет. Сада имате њене фотографије излепљене по ФПН... То је нацистичка идеологија, која ће се сутра окренути против било кога који каже било шта што се њима не свиђа. То се такође десило и са Цртом, која је једна од организација која их је највише подржавала и највише се борила за блокадере. У тренутку када је Црта само рекла ово је изборни резултат, одмах су били тагретирани и проглашени за издајнике и сараднике власти. То је у бити та нацистичка идеологија и ако се сви остали не пробуде, имаћемо још више жртава! С тим што те жртве њихових напада неће бити они људи који се с њима од првог дана не слажу, као што смо ми из СНС, који смо им понудили дијалог, него ће управо бити то они људи који су их највише подржавали, зато што њих на крају неће имати ко да заштити и доћи ћемо до тога да ћемо их штити ми, као што смо штитили професоре блокадере или Црту...

* Премијер Ђуро Мацут и ректор БУ Владан Ђокић издали су недавно заједничко саопштење у ком се наводи да су постигли одређене договоре и да ће се пријемни испити одражати крајем јула. Ипак, на појединим факултетима још нема ни наставе, ни испита, док су неке зграде и физички блокиране, а професори портестују данима испред Владе, блокирајући раскрснице. Као родитељу свршеног средњошколца, било би ми врло нејасно да ли уписујем дете на факултетска предавања или на факултетску блокаду?

- То је одлично питање за ректора и за декане. Шта ће им и нова генерација студената, ако ни за ове тренутне које имају нису могли да обезбеде ни предавања, ни знање, ни испите. Очигледно због новца, и велики део свега тога је био због новца. Моје питање је поново: Ако се борите толико за нову генерацију бруцоша, како ћете обезбедити пријемне испите, јер то је исто испит, зар не? Па је л' су факултети у блокади или нису? Како сте до јуче причали да не можете да обезбедите одржавање испита, јер су факултети у блокади? А кад дође до пара, сада одједном можете да одржите испит, а ако су интереси студената у питању, онда не можете. Занимљиво... Колико сам ја разумела из тог заједничког саопштења, први услов који мора да се испуни за све то је да се крене с надокнадом наставе. Када почну да раде, наравно да ће се плате нормално исплаћивати, и то оне са увећањем од 16 одсто, о ком смо се договорили с Владом, а које је ступило на снагу 1. марта, као што ће добити и уписне квоте. Али пре свега тога мора да се крене с наставом.

Извор: Курир/фото Курир