
Брнабић: Скупштина неће бити блокирана
Председница Народне скупштине Републике Србије и потпредседница Главног одбора Српске напредне странке Ана Брнабић изјавила је да постоје различита мишљења у тој странци да ли треба ићи на нове изборе или формирати нову владу и истакла да они као озбиљни људи размишљају о томе како наћи начин за дијалог у друштву.
Брнабић је оценила да опозиција нема визију, стратегију, па и одговорност за дијалог који мора да се деси у парламенту.
Поручила је да док год је она председница скупштине парламент никада неће бити блокиран.
"Могу да покушавају да блокирају парламент, али парламент ће радити", поручила је Брнабић.
Навела је и да је влада у пуном мандату све док парламент не потврди оставку председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића и да у Српској напредној странци постоје различита мишљења о томе да ли ићи на нове изборе или формирати нову владу.
"Постоје различита мишљења у оквиру наше странке о томе шта је боље у овом тренутку. Ја само желим да подвучем да је у овом тренутку невероватна неозбиљност и неодговорност у редовима опозиције, која је ево сада најавила да ће покушати да блокира седницу Народне скупштине на којој треба да се констатује оставка председника владе", рекла је Брнабић.
Подсетила је да су представници опозиције покушали да блокирају рад скупштине приликом усвајања Предлога буџета за 2025. годину, јер су желели да разговарају о поверењу влади, а сад практично бране да падне влада.
"Ви видите да је то у ствари, онако што би деца, контрапротивно. Е сад, нећу ни како ја хоћу", оценила је Брнабић.
Одговарајући на питање какво је расположење у Српској напредној странци након оставке председника Вучевића, Брнабић је рекла да они као озбиљни људи размишљају о томе како наћи начин за дијалог у друштву, додајући да она никада није била поноснија што је члан те странке.
"Показали смо одговорност, да нам функције нису важне, да власт сама по себи није важна, већ да чините добро и доносите промене у друштву, да се борите за своју земљу. Вучевић је показао одговорност и показује је и председник Вучић стално. То је разлика између Српске напредне странке и других, пре свега оних који су до 2012. године вршили власт. Различите несреће су се дешавале, а нико од њих није показао ни моралну ни личну одговорност", рекла је Брнабић.
Спремна сам да одем и разговарам са студентима
Брнабић је изјавила да је спремна да оде код студената и разговара са њима, истичући да је то њена дужност и обавеза.
"У овом тренутку за мене је кључни проблем тај што се више од два и по месеца у овој држави не примењује Закон о високом образовању, практично неко је одлучио да га суспендује. И то је огроман проблем", рекла је Брнабић одговарајући на питање да ли је спремна да оде код студената и подсећање да је било критика на рачун министарке просвете Славице Ђукић Дејановић да није била проактивна.
Брнабић је додала да ни законодавна власт, а ни извршна, јер свакако нема права, неће да позива на било какве репресивне мере због суспензије закона и поручила да ће закуцати на "свачија" врата како би се покренуо дијалог.
"И они то знају. Верујем да им је досадно више и мене и Народне скупштине и мојих позива на разговор и мојих постављања питања и Контакт центра и свега осталог. Верујем да сам се попела на врх главе, али на крају крајева због тога и имамо информацију да постоји неки план. Сад само треба да видимо какав је то план", рекла је Брнабић везано за наставак рада на факултетима и подсетила да је реч о 230.000 породица.
Подсетила је и да је као премијерка на састанку са пољопривредницима седела 13 сати зато што је суштински битно за државу да се постигне договор.
"Тако ћу се сада бавити и почела сам да се бавим овим питањем. Каква бих ја била председница Народне скупштине кад бих рекла - не примењује се закон који је усвојила ова Народна скупштина у којем год сазиву? Ја браним те законе", поручила је Брнабић.
На питање, шта се дешава са другим темама, инвестицијама, "EXPO 2027", јер се чини да се два месеца говори само о једној теми, подсетила ЈЕ да је ове недеље требало да буде одржана седница са сетом важних закона, пре свега за младе људе, о јефтиним стамбеним кредитима, а требало је да се разговара и о смањењу каматних стопа, што је опет важно за све грађане.
На питање како ће сад то да буде изгласано, Брнабић је одговорила да све иде и да земља ради и да се све наставља.
"Чини се као да имамо само једну тему у јавности, али у позадини свако министарство ради свој посао. Простор за "EXPO 2027" се гради и гради се све брже. Читав тим људи у Влади Републике Србије који ради на организацији "EXPO 2027" свакодневно разговара са земљама широм света. Потврђује њихово учешће. Ми имамо као амбицију да ово буде прва специјализована "EXPO 2027", светска изложба на којој ће присуствовати највећи број земаља на свету", рекла је Брнабић.
Осврнула се и на ситуацију са студентом Медицинског факултета Милошем Павловићем који је говорио на скупу у Јагодини и сада преживљава линч.
"Пленум студента Медицинског факултета се у последњих пет дана два пута јавно оградио од става која је изрекао студент, њихов колега, студент медицине Милош Павловић, момак који има 21 годину, који је трећа година Медицинског факултета, на буџету, живи у студентском дому, просек десет нула. Преживљава линч, не сме да се врати у студентски дом", рекла је Брнабић и оценила да је ограђивање пленума од његових ставова поражавајуће.
Брнабић је подсетила да је Павловић објавио став у коме је рекао да на пленуму Медицинског факултета не учествује више од пет одсто од укупног броја студената и да у оквиру тих пет одсто се занемаре они који су против става пленума.
"Неко је тим младим људима ипак морао да каже, у друштву за које са ви борите и залажете ћете морати да поштујете права мањина и да се борите за права мањина, а не да нападате те мањине", рекла је Брнабић.
Контакт центру се највише јављају забринути родитељи студената
Контакт центар који је покренуо Одбор за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво Народне скупштине Републике Србије за све студенте и њихове породице који имају питања у вези са функционисањем високошколских установа, за два дана примио је 249 позива, рекла је председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић и истакла да се морају пружити одговори студентима и њиховим породицама.
Навела је да је најчешће питање када ће се прекинути блокаде факултета и успоставити настава.
Брнабић је рекла да је скупштински Одбор за образовање основао контакт центар да би са студентима и њиховим породицама отворио канал комуникације и истакла да је више од 230.000 студената, који су на државним факултетима, и њихових породица који не знају шта ће се дешавати на факултетима.
"Углавном се јављају родитељи, баке и деке, који брину и питају за своју децу. Најчешће питање готово са свих факултета, углавном београдског и новосадског универзитета јесте када ће се прекинути блокаде и нормализовати настава. Након тога, шта је са школаринама, да ли да наставе са плаћањем зато што су добили позиве од одређених факултета да плате даље школарине", рекла је Брнабић.
На питање коме плаћају ако факултети не функционишу, Брнабић је рекла да административне службе свих факултета раде, зато што се поред тога исплаћају плате.
Брнабић је рекла да је било и питања да ли су угрожени студенти завршних година студија који су добили стипендије за 2025. годину, затим како да задрже статус буџетског студента.
Навела је да је било позива, посебно првог дана када је покренут контакт центар, којима је покушано да се блокира рад центра, са увредама, претњама и да је око 10 одсто таквих позива.
Брнабић је рекла да је око 102.000 студената који су на буџету и да је око 17.000 у студентским домовима.
"Њихово студирање на буџету, дакле о трошку свих нас грађана, зависи и по Закону о виском образовању од тога да дају годину за годину у року и да имају одређени просек. Морамо такође размишљати и о оним студентима који су на завршној години студија којима од тога да ли ће завршити у року или не, зависи да ли ће враћати студентски кредити, који имају понуде за постдипломске студије, неки и у иностранству, а које им зависе од тога да ли ће завршити годину у року и да ли ће имати одређени просек", рекла је Брнабић.
Додала је и да студенти смештени у студентским домовима, а чије породице не би могле да приуште њихово студирање да нису на буџету, немају одговор на питања шта се дешава.
На констатацију да су се у јавности могле чути изјаве појединих универзитетских професора да је, ако се блокаде факултета заврше до краја фебруара или почетком марта, могуће надокнадити наставу, Брнабић је рекла да то није могуће за све факултете као што је Медицински факултет и навела да редуковани план наставе значи да квалитет образовања ипак трпи.
Додала је да није сигурна како ће факултети спровести редукован план наставе јер, како је рекла, нисмо у ванредном стању као што је то било у време ковида када је била онлајн настава и када су се испити одржавали.
Поставила је питање да ли је редукована настава оно што су сви грађани платили за буџетске студенте у смислу квалитета образовања и оно што су породице самофинансирајућих студената платиле.
"Или ми сад тако одлучимо да ће бити редукован план наставе и да ће они добити мање него што смо за буџетске студенте сви ми платили и што очекујемо за узврат за ту децу, а за самофинансирајуће оно што су платиле њихове породице", упитала је Брнабић.
Нагласила је да озбиљни и одговорни људи већ сада морају да имају и план шта се дешава и шта се ради уколико се блокаде не заврше до краја фебруара.
О мандатару: Мора да буде храбар, имаће велики ослонац у СНС и Вучићу
Брнабић је изјавила да будући председник владе пре свега мора да буде храбар и особа са личним интегритетом и да има бескрајно стрпљење за слушање, а да је на председнику Републике Србије Александру Вучићу, чија је то уставна обавеза, да одреди његово име.
Брнабић је поручила да ће та особа имати велики ослонац у Српској напредној странци, али је навела да није на њој да говори о именима.
"Знам да ће имати велики ослонац и велику подршку у председнику Републике Србије Александру Вучићу. Знам колико смо ствари и колико смо ми сви заједно успели да урадимо у влади захваљујући подршци и председника и захваљујући томе што је многе најтеже ствари, па и питање Косова и Метохије, дијалога са Приштином, управо председник Вучић преузео на себе, на своја плећа како би у ствари омогућио да влада има и времена и више простора да се бави оним питањима која су од животне важности за грађане Србије, а то је раст плата и раст пензија", рекла је Брнабић.
На питање да ли би се она вратила на чело владе, Брнабић је одговорила да је у овом тренутку ситуација толико озбиљна и да не би лицитирала.
"Ја мислим да ми треба да причамо о много озбиљнијим стварима од тога ко ће бити председник владе, одредиће на крају крајева у складу са својим уставним овлашћењима председник Републике", рекла је Брнабић.
Подвукла је још једном да је парламентарна већина стабилна и сигурна.
Брнабић је истакла да је влада Милоша Вучевића урадила велике и важне ствари и да је поред инвестиционог рејтинга најважнији његов резултат постизање договора са синдикатима око минималне цене рада.
"Ја за седам година то никада нисам успела. И знам колико је то тешко, и знам колико има супротстављених интереса између послодаваца и синдиката, колико влада мора да размишља о стабилности. А он је то успео. То ће остати као аманет будућем премијеру, што ће бити изузетно тешко, да покуша да уради то што је урадио Милош Вучевић, а то је да постигне компромис и договор између синдикалаца и послодавца", рекла је Брнабић.
Брнабић је још једном позвала на саветодавни референдум о питању поверења председнику Вучићу, додајући да не постоји ништа више демократски.
"Хајде да покренемо саветодавни референдум ако мислите да постоји криза у друштву", рекла је Брнабић и додала да је парламентарна опозиција изгубила сваки легитимитет и да не представља никог.
Извор: Танјуг/К1