Вести

Мали: Отвара се ново поглавље у развоју Србије

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је то што је Агенција за оцену кредитног рејтинга "S&P" Global Ratings повећала кредитни рејтинг Републике Србије на инвестициони, на нивоу "БББ-" са стабилним изгледима за његово даље побољшање, значи да се отвара потпуно ново поглавље у даљем убрзаном развоју наше економије.

Министар Мали је рекао новинарима да је једна од три највеће кредитне рејтинг агенције на свету "Standard & Poor's" објавила синоћ да је Србија добила по први пут у историји инвестициони кредитни рејтинг.

"И ово је први пут у нашој историји да Република Србија добија инвестициони кредитни рејтинг. Први пут да од земље која је била у развоју, од земље која је била такозваног спекулативног карактера по тој методологији кредитних рејтинг агенција, прелази у земље које су развијене, земље које су апсолутно сигурне и безбедне за улагање", истакао је министар Мали.

Министар Мали нагласио је да је то највећи успех наше економије, највећи успех наших јавних финансија у историји.

"Отвара се потпуно једно ново поглавље даљег убрзаног раста и развоја наше економије, што представља једну прекретницу у нашој економској историји", навео је министар Мали.

Министар Мали захвалио је свим грађанима Републике Србије и додао да је то велики успех свих нас, али и велики сигнал за младе у Републици Србији да се Србија променила.

"Имамо најобјективнију, најбољу, најважнију потврду да смо на добром путу, најважнију потврду исправности наше економске политике што је вероватно и најважнији сигнал за младе да остану у Србији и да своју будућност остваре у њој. Простијим језиком, то је као да сте до јуче играли у бетон лиги, а сада прелазите у прву лигу. Србија је од данас у првој лиги, дакле у оној лиги где су најразвијеније земље света", рекао је министар Мали.

Министар Мали је нагласио да смо једина земља у региону Западног Балкана, која је добила инвестициони рејтинг.

"И сада смо у нивоу једне Мађарске, једне Румуније, дакле у нивоу земаља које су и даље развијеније од нас. Али и по питању сигурности, безбедности, инвестиција, даље перспективе економског раста и развоја наше земље апсолутно смо у рангу са њима", рекао је министар Мали.

Министар Мали изјављује да се управо ту види разлика у једној визији. Министар Мали додао је да се треба сетити где смо били 2012. године, када је земља била на ивици банкрота.

"Па 2013-2014. године, због неодговорне политике претходног режима, претходне власти, морали смо да прођемо кроз тешке мере фискалне консолидације, задесиле су нас и поплаве, али имали смо јасну визију и председник Вучић је изашао пред грађане са јасном визијом да нема предаје и да ћемо се борити и да након тешких мера следи боље сутра", рекао је министар Мали.

Министар Мали објаснио је да је кредитни рејтинг као систематски преглед, рендген или скенер здравља економског организма који је урадила једна од три највеће кредитне рејтинг агенције.

"Раде и друге и ми у наредних шест месеци очекујемо извештаје и од друге две од три највеће агенције, да видимо хоћемо ли и ту успети да дођемо до инвестицијског кредитног рејтинга, али урађен је систематски преглед и утврђено је да смо здрави, да смо стабилни, да смо јаки и да можемо да трчимо и да се такмичимо у првој лиги. И то је можда најважнија порука за грађане Србије. Када погледате извештај, а позивам све грађане Србије да погледају тај извештај, видећете да они поздрављају високе стопе раста које имамо у Србији данас", рекао је министар Мали.

Министар Мали истакао је да је Србија у првих шест месеци друга најбрже растућа економија у Европи са 4,3 одсто раста.

Министар Мали навео је да у извештају агенција поздравља и види да нам је никада виша стопа раста и да имамо никада нижу стопу незапослености, као и да имамо рекордне девизне резерве", рекао је министар Мали.

Добијање инвестиционог рејтинга значи сигнал за инвеститоре да дођу у Србију

Министар Мали изјавио је да је добијање инвестиционог рејтинга од агенције "S&P" показатељ исправности економске политике Србије, али и сигнал и позив свим инвеститорима који траже безбедније и сигурније дестинације за улагање да дођу у Србију.

Министар Мали је рекао у Министарству финансија да је добијање инвестиционог рејтинга најважнији показатељ промена који отвара страницу даљег раста и развоја домаће привреде.

"Ово је позив и сигнал свим инвеститорима који тражи безбедније и сигурније дестинације за улагање да дођу у Србију, то значи нове фабрике, нова запослења, нова радна места и веће плате. Више новца у буџет, веће пензије, као и више новца за даље улагање у инфраструктуру", рекао је министар Мали на конференцији за новинаре.

Министар Мали наглашава да инвестициони кредитни рејтинг значи и ниже трошкове задуживања како за државу, тако и за појединце.

"То вам је сада једна потпуно нова страница историје, када су наша економија и привреда у питању. Дакле, такмичимо се сада са најбољима, у првој смо лиги. То значи да ћемо за грађане Србије, кроз нова радна места и нове инвестиције, обезбедити сигурну и бољу будућност", истакао је министар Мали.

Према речима министра Малог, ово је уједно и сигнал за младе људе у нашој земљи да остану и граде своју будућност у Србији.

"Нема разлика између даље перспективе раста и развоја наше Србије и других развијених земаља у свету", рекао је министар Мали.

Министар Мали објашњава да кредитни рејтинг појединца, предузећа или државе представља најважнији индикатор финансијског здравља.

Министар Мали додаје да је агенција програм "EXPO 2027" оценила као највећу развојну шансу наше земље.

"Ми никада више него данас улажемо у развој инфраструктуре, нових аутопутева, нових брзих саобраћајница, брзих пруга. Градимо болнице, школе, вртиће, градимо све оно што је важно за квалитет живота грађана Србије, с циљем да 2027. године имамо у просеку зараду од 1.400 евра, просечну пензију од 650 евра и минималну зараду од 650 евра. И онда видите колико се Србија променила и овај инвестициони кредитни рејтинг је круна свих наших напора", закључио је министар.

Позитиван утицај инвестиционог рејтинга на наше обвезнице, од понедељка први ефекти

Министар Мали изјавио је да ће се добијање инвестиционог кредитног рејтинга позитивно одразити на обвезнице Републике Србије на тржишту капитала и да се први ефекти очекују већ од понедељка.

Министар Мали је истакао да са том потврдом кредитног рејтинга отварамо потпуно нову и другачију перспективу за нове инвеститоре и за даље смањење трошкова задуживања државе.

"Самим тим аутоматски и за смањење трошкова и предузећа и појединаца", рекао је министар Мали.

Министар Мали је, одговарајући на питање новинара на конференцији шта добијени инвестициони рејтинг значи за наше обвезница, рекао да ће се од понедељка знати како ће се котирати и какве ће бити вредности већ издатих обвезница.

"Ми нисмо ни размишљали о томе на који ће начин да инвестициони рејтинг утиче на наше обвезнице, јер смо желели прво да пређемо ту препреку која се зове добијање извештаја, али мислим да ћете већ од понедељка, с обзиром да је извештај изашао након затварања тржиште у САД синоћ, видети како ће се то одразити", рекао је министар Мали.

Агенција за оцену кредитног рејтинга "S&P" Global Ratings повећала је кредитни рејтинг Србије на инвестициони, на нивоу "БББ-" са стабилним изгледима за његово даље побољшање.

Министар Мали је нагласио да је та вест од огромног значаја за целу земљу и да је то заједнички успех свих грађана Србије.

Србија 2012. године била четири нивоа кредитног рејтинга иза данашњег

Министар Мали није желео да коментарише изјаву потпредседника Странке слободе и правде Душана Никезића да Србија неће добити инвестициони рејтинг због претераног задуживања и због повећања јавног дуга.

"Много је леп тренутак да бих коментарисао Душана Никезића и Драгана Ђиласа и њихову пропалу економску политику. Они су показали шта знају и шта умеју. Побегао им је Међународни монетарни фонд (ММФ) 2011", рекао је министар Мали на конференцији за новинаре у Министарству финансија поводом повећања кредитног рејтинга Србије на инвестициони.

Министар Мали је подсетио да је Србија 2012. године, до када су они водили српску економију и привреду, Србија била четири нивоа кредитног рејтинга иза овог где је данас.

"Држава је пропадала. Имали сте скоро пола милиона људи који су остали без посла од 2008. до 2012. године, државу која је била потпуно уништена, а фабрике без перспективе, нису имали новца да исплате пензије тог месеца. Били смо у четвртој, а данас смо у првој лиги", истакао је министар Мали.

Министар Мали је на питање да прокоментарише изјаву бившег министра финасија Србије Душана Вујовића да су "илузије" да ће просечна плата у Србији 2027. године бити 1.400 евра рекао да је добијање инвестиционог рејтинга најбољи одговор.

"Ми смо свако обећање које смо дали испунили, тако да ћемо и 2027. године, у децембру месецу, имати просечну зараду Србији од 1.400 евра", нагласио је министар Мали и додао да он има велико поштовање према Душану Вујовићу јер је део његовог рада уткан у успех наших јавних финансија.

Агенција за оцену кредитног рејтинга "S&P" Global Ratings повећала је кредитни рејтинг Србије на инвестициони, на нивоу "БББ-" са стабилним изгледима за његово даље побољшање.

Министар Мали је истакао да очекује у месецима пред нама нове извештаје преостале две рејтинг агенције, односно да бар једна од њих такође потврди тај инвестициони кредитни рејтинг, што је, како је нагласио, још један велики корак напред.

Извор: Танјуг