Вести

Маловић: Сваки дан померамо границе

Компанија "Air Serbia" 11. јануара званично је отворила директну линију између Београда и Шангаја, а први авион полетео је 45 минута после поноћи. Српска национална авио-компанија ће на тој рути, током зимске сезоне, летети два пута недељно, а реч је о трећем директном лету компаније "Air Serbia" за Кину.

Бранислав Маловић, члан Председништва Српске напредне странке и извршни директор за односе са државним органима и организацијама компаније "Air Serbia", објашњава за "СНС Информатор" колико је овај корак значајан за нашу земљу.

"То је огроман успех. Првенствено у пословном смислу, зато што су економске везе између Србије и Кине све значајније. Од 1. јула на снази је Споразум о слободној трговини између наше две земље тако да очекујемо још више пословних људи, али и туриста. Уз линију за Гуангџоу, ово је друга линија ка истоку која додатно подстиче повезаност и Србије и региона са Кином. Не треба заборавити ни да кинеска компанија "Hainan Airlines" већ дуже време има директне летове Пекинг - Београд, што јасно говори колика је посвећеност сарадњи две земље", рекао је Маловић.

* Колико сте задовољни пословањем "Air Serbia"? Шта кажу бројке?

- Ово је историјска година за "Air Serbia" са чак 4,4 милиона путника, што је трећи најбољи резултат у 98 година дугој историји националне авио-компаније. Такође, очекује се да "Air Serbia" ове године направи и профит већи од прошлогодишњег, који је износио 40,5 милиона евра. У некадашњи "JAT Airways" дошао сам 2013. године као члан Скупштине друштва, и сећам се прве седнице на којој је усвајан финансијски извештај за 2012. годину и констатован губитак од 37 милиона евра. Данас је то стабилна компанија са милионским профитима и визијом даљег напретка у свим сегментима пословања. Не треба заборавити ни значај националне авио-компаније у време КОВИД-а, када смо првенствено из Кине допремали медицинску опрему за здравствене установе, као ни то колико је била важна због евакуације наших држављана из ратом захваћених подручја.

* Како видите то што је хрватски ваздухопловни стручњак и аналитичар Ален Шћуриц одао признање компанији "Air Serbia" уз речи "наклон до пода"?

- Ален Шћуриц је неко ко се на свој начин бави авијацијом и није баш да су његови текстови благонаклони према "Air Serbia", али упркос томе, наведени резултати су чињенично стање које је он једноставно само констатовао. Шћуриц познаје регион, бави се аналитиком и зна колико су сви запослени у националној авио-компанији, заједно са менаџментом и уз подршку Владе и председника Републике Александра Вучића, посвећени визији и развоју "Air Serbia".

* Ви сте један од координатора Извршног одбора Српске напредне странке, колико је то захтеван посао?

- Функцију координатора Извршног одбора прихватио сам са великим задовољством и још већом дозом одговорности према странци која ми је указала поверење. Изазов је бити на терену, радити са људима, развијати страначку инфраструктуру и побеђивати на изборима. Сваки пут је изборни резултат подизање лествице и нови изазов који захтева додатни ангажман и огромну енергију. Ово је одлична прилика да се захвалим својим најближим сарадницима на несебичном давању себе у сврху што бољег функционисања странке на терену, јер без њиховог труда и залагања сигурно би све било много теже.

* Шта је све потребно урадити да би странка остваривала убедљиве победе на сваким наредним изборима?

- Мишљења сам да смо олако заборавили бојкот избора 2020. године и чињеницу да смо готово свуда сами формирали власт, што је довело до опуштања појединих страначких одбора и локалних самоуправа, што нам се, на неки начин, вратило кроз изборе 2023/24 године, јер је резултат показао да поједини градски и општински одбори нису испоручили очекивани изборни резултат. Зато је потребно да се вратимо свакодневном контакту са људима, са онима који можда и не мисле исто као ми, јер наша обавеза, као највеће политичке странке у Србији, није само брига о нашим члановима, већ о свим људима. Где год се локална власт није удаљила од народа, где год нисмо подигли зидове око страначких просторија и где смо широког срца дочекали свакога ко је ушао у те просторије, резултат није изостао. Тамо где су фотеље и лична промоција били доминантни, недвосмислено је да је резултат изостао, и то је нешто на чему тренутно радимо.

* Какво је расположење међу члановима странке и шта људи мисле о константним нападима на председника Александра Вучића?

- Што се тиче самог расположења међу члановима странке, неспорна је апсолутна подршка страначкој политици и њеном руководству. Са нападима на Александра Вучића је ситуација већ другачија. Људи су огорчени због константног вређања и напада на човека који је до јуче био наш председник странке, који је данас председник државе. Добар део нашег чланства не разуме зашто се ништа не предузима против људи који раде на дехуманизацији Александра Вучића и чланова његове породице. Некада је потребно много енергије и воље да убедите људе да остану мирни и следе политику мира и стабилности, упркос свим изазовима са којима се сусрећемо.

* Познати сте по веома оштрим реакцијама у саопштењима када је потребно стати у заштиту председника Вучића и његове породице, председника Вучевића и целе странке. Колико Вас лично погађају овакви напади?

- Не бих се сагласио са констатацијом да су моје реакције оштре, јер се трудим да не напишем све што желим и осећам у том тренутку. У странци сам од оснивања, прошао сам, са својим саборцима, сву голготу опозиционе борбе, али никада се нисмо обрачунавали са тадашњом влашћу на начин како то данас ради опозиција. Никада нисмо били лешинари над српским трагедијама и никада нисмо хтели власт без избора. Не желим да дајем на значају оним који нас нападају. Они имају своју агенду и неће од ње одступити, јер избори нису њихова опција. Нервира ме и не могу да разумем то што одређен број наших функционера годинама ћути на све што се дешава у странци и у држави. Узроке таквог понашања треба тражити искључиво у њиховом страху од последица својих ставова и акција, било због потенцијалне репресије, претњи, насиља или губитка политичког утицаја. Није политика ћутање, нити је политика окретање главе на другу страну у условима константних напада на највише страначке и државне функционере.

* Веома често критикујете и коалиционе партнере Српске напредне странке.

- Коалициони партнери Српске напредне странке су посебна прича и њих са разлогом највише критикујем. Потакнут последњим збивањима и, као што видите, не бежећи од тога да критикујем и неке ствари у сопственој странци, не могу да се не осврнем на понашање наших коалиционих партнера. Анализирајући резултате последњих избора, видимо да је њихов допринос великој победи Српске напредне странке више него миноран. С друге стране, њихови захтеви приликом формирања власти били су дијаметрално супротни у односу на проценте гласова који су освојили. И све је то апсолутно легитимно, узимајући у обзир све што једна коалиција подразумева, али исто тако треба да схвате да су уласком у коалицију са Српском напредном странком преузели, не само бенефите, већ и одређену врсту одговорности и обавеза. Обавеза свих коалиционих партнера треба да буде спровођење политике која је договорена, али одбрана када је та политика нападнута, а не калкулације и заузимање "резервног положаја".

Стабилност и модернизација

* Колико су грађани задовољни свим оним што је Српска напредна странка урадила у последњих 12 година за развој привреде и целокупне државе?

- Србија је у многим аспектима постала боље место за живот. Прво, економија земље је доживела стабилизацију и раст, са значајним повећањем страних директних инвестиција, што је омогућило већи број радних места и побољшање животног стандарда. Ауто-путеви и брзе саобраћајнице допринели су побољшању квалитета живота широм Србије. Грађани осећају бенефите свега што је изграђено, али и памте каквим су се путевима возили пре нашег доласка на власт и зато не сумњам да ће непогрешиво знати коме на изборима да укажу поверење. Све и да ништа од горе наведеног није урађено, сама чињеница да се свака пензија и свака плата исплаћују на време, довољна је да народ подсети на време када су се данима надали својим платама и пензијама, страхујући од курса динара који је варирао на дневном нивоу, а неретко знао и да преко ноћи обесмисли њихова примања. О нашој посвећености европском путу, о енергетској стабилности, као кључном изазову за многе земље, о борби за очување територијалног интегритета, а посебно о неутралности по питању ратних дешавања у Украјини, сувишно је и говорити. Међутим, и даље постоје изазови, као што су незапосленост у руралним подручјима и емиграција младих, за коју дубоко верујем да ће се изнаћи решење, јер видим никад већу решеност државе да се млади људи задрже у Србији. Све ове промене и побољшања омогућавају да Србија буде привлачнија дестинација за живот у поређењу са претходним деценијама.

Извор: СНС Информатор