
Вучевић: Нови Сад ће са три нова моста бити далеко бољи
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић присуствовао је потписивању уговора о извођењу радова на изградњи моста и реконструкцији постојећег тунела са лифтовима до горњег платоа Петроварадинске тврђаве и том приликом рекао да ће Нови Сад захваљујући новим мостовима бити бољи град.
"Ништа није пало са неба. Имам жељу да кажем да је Шандонг претфинансирао овај пројекат и релаксирао наш буџет. Биће то други град за две године, Нови Сад ће са три нова моста бити далеко бољи, лепши и безбеднији", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је и да ће четврти мост са Булевара Европе растеретити саобраћај, Фрушкогорски коридор склонити теретна возила из града, а да је за бициклистичко-пешачки мост издвојено 38 милиона евра.
Уговор су потписали министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић и председник "China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group LTD" Џуанг Јунг.
"Потписан је уговор за трећи мост у последњих годину и по дана у Новом Саду. Нема примера у свету где се у граду са три моста граде још три моста. Имамо још два пројекта која ће радити компанија Шандонг, која има разумевања за нашу државу", рекао је министар Весић.
Министар Весић додао је и да ће 24 месеца трајати изградња моста, која почиње у марту, најкасније у априлу, што значи да ће бити готов до 2027. године.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг рекао је да ће нови мост бити симбол кинеско-српског пријатељства.
"Посебно сам срећан што у Кини прослављамо наш национални празник, а у исто време овде имамо прилику да радимо овако лепе ствари. Драго ми је што Новом Саду дајемо један овакав поклон и надамо се новим пројектима", рекао је Ли Минг.
Према речима градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, ово је велики дан за Нови Сад.
"Пуно је напора, труда и рада уложено да дођемо до данашњег дана. Већ следеће године почињемо да радимо на пешачко-бициклистичком мосту, не знам да ли је то ико радио на Дунаву. Овај мост ће отворити овај део Срема, отварамо и нове визије", рекао је Ђурић.
Ђурић је додао да нови мост отвара пут ка томе да подграђе Петроварадина постане пешачка зона, да се санира и реконструише, те да се отвори и питање ботаничке баште.
Предлог Владе за повећање плата просветарима коректан и конструктиван
Председник Вучевић рекао је да је рад просветних радника посебно вреднован и да је повећање плата за 12 одсто коректан и конструктиван предлог као и да се нико са просветарима не инати, већ да за свако повећање зарада мора да постоји економско покриће.
"Што се тиче синдиката у просвети, ја сам јуче имао четврту рунду састанака са њима. Када предложите повећање за цео јавни сектор осам одсто, а онда кажете да посебно вреднујете рад васпитачица, учитељица, наставника и предложите повећање за њих 12 одсто, рекао бих да је то конструктивно и коректно", рекао је председник Вучевић новинарима у Новом Саду поводом штрајка који су организовала четири просветна синдиката.
Председник Вучевић оценио је и да је у земљи завладао став да новца има неограничено, те да сви треба да изађу на улице.
"Ја сам и јуче рекао синдикатима да то није питање добре воље. Нико се не инати. Прошле године смо имали повећање плата пет одсто, затим десет одсто почетком ове године, али је тад инфлација била преко 12 одсто", рекао је председник Вучевић.
Према његовим речима, инфлација ове године неће прећи 4,7 одсто, а раст БДП-а је пројектован између 3,8 и 4 одсто.
"У односу на то ми можемо више да улажемо и у плате и у пензије и у пројекте. Сад свима да кажем, банкротираће нам држава ако немамо економско покриће као кад 2012. године нисмо имали за пензије", истакао је председник Вучевић.
Наставићу разговоре са пољопривредницима
Председник Вучевић рекао је да ће наставити разговоре са пољопривредницима и да је влада близу томе да се даје 35.000 динара субвенције по хектару.
"Наставићемо разговоре, мислим да ће сутра само министар Мартиновић и мој кабинет бити присутни, као и саветници председника Републике да заједнички радимо. Нисам никад невољан да разговарам, разговарао сам и разговараћу. Ми се приближавамо томе да ћемо давати 35.000 динара по хектару, ко то има у Европи?", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је и да Хрватска која је чланица Европске уније даје 300 евра по хектару, те да ће Србија реализовати договорено, али да мора бити краја захтевима.
"Буџет за пољопривреду након ребаланса је 137 милијарди динара, од тога четири петине одлази на директне подстицаје - субвенције", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић истакао је да се мора утврдити ко је репрезентативан кад су у питању пољопривредни синдикати и са ким треба да се разговара.
"Да вам кажем, не знам ни ко је репрезентативан. Сви кажу да су они и сви који се појаве после ових других кажу да нису они претходни. Сваки пут је тако, примите пет удружења, дође нових седам који кажу да оних пет ништа не значе", навео је председник Вучевић.
Извор: Танјуг