Вести

ВУЧИЋ: ЦЕЛА ТЕРМОЕЛЕКТРАНА "НИКОЛА ТЕСЛА" БИЋЕ ПОПУТ ЕВРОПСКИХ И СВЕТСКИХ

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је у Обреновцу да ће радови на ревитализацији блока Б1 у Термоелектрани Никола Тесла Б бити завршени 25. новембра и истакао да је урађен велики посао који ће обезбедити Србији стабилно снабдевање струјом током зиме.

"Ово су прави хероји који су даноноћно радили буквално најтеже послове. Имали су чак 58.000 заваривања... Невероватно је колики је посао урађен. Од овога живи Србија - има на дневном нивоу 650 мегавата струје", рекао је Вучић током обиласка ТЕНТ Б.

Председник је рекао да ће радови бити завршени 25. новембра и да ће блок Б1 бити укључен на мрежу 26. новембра и додао да је у то време планиран и његов сусрет са председником Русије Владимиром Путином.

"Од тада више немамо проблема са струјом", истакао је Вучић и додао да Србија неће морати по високим ценама да уводи струју, с обзиром да ће бити тешка зима.

Вучић је напоменуо да наше комшије, земље у окружењу, имају проблема са струјом и да, на пример, Северна Македонија сада узима лигнит са Косова и Метохије, као и да Црна Гора и Албанија увозе око 50 одсто струје.

Рекао је да ће Србија гледати да помогне суседима, али када ми будемо имали довољно и када изградимо нека нова постројења.

Вучић је рекао да и ЕУ треба да донесе закључак по питању коришћења нуклеарки и да ћемо видети да ли ће Србија имати довољно пара у наредних 10 или 15 година и за нуклеарну енергију, пошто ћемо трошити све више струје и гаса.

Додао је да се наша земља свакако у овој ситуацији боље снашла од земаља у окружењу, али да то не бисмо успели да није било фантастичних радника, које је назвао херојима.

Председник је навео да они имају пристојне плате, у просеку око 105.000 динара, али да раде у веома тешким условима.

"Урадили сте велики посао за државу, због овога ћемо имати довољно струје", поручио је Вучић.

Биће довољно струје и гаса, важан састанак са Путином

Грађани Србије ће током зиме имати довољно струје и обезбеђено грејања, као и довољно гаса ако се успешно заврши у Москви разговор са председником Русије Владимиром Путином 25. новембра, поручио је Вучић.

"Ако тај разговор буде релативно успешан, онда смо успели да осигурамо будућност за нашу земљу. То су кључна питања. Замислите да морамо да плаћамо гас по тржишној цени и да гас увозимо годинама. То би били велики финансијски губици и ''крварење'' државе", истакао је Вучић.

Председник је рекао да се ти радови приводе крају, да се већ 18. новембра пале котлови и да ће блок Б1 бити укључен у систем 25. и 26. новембра, када ће Србија имати довољно струје за своје потребе.

Истакао је да је урађен велики посао који ће обезбедити Србији стабилно снабдевање струјом током зиме, пошто ће бити укључено још 650 мегавата.

Вучић је истакао да нам је управо тих 650 мегавата недостајало од маја, када су почели радови и да смо морали и да увозимо струју, а део надокнађивали додатним увозом гаса, којим смо снабдевали термоелектране и топлане у Новом Саду и Панчеву.

Напоменуо је да је то имало своју цену и да када добијемо тих 650 мегавата више нећемо морати да плаћамо 200 евра по мегавату, као што то морају Северна Македонија, Албанија, Црна Гора и Хрватска.

Вучић је рекао да је важно да обезбедимо довољно гаса за наредни период, јер много више трошимо него пре.

Како је рекао, 2012. године смо трошили 1,1 милијарди кубних метара гаса, а данас 2,5 милијарди, што показује колико је Србија напредовала.

"За нас је питање договора око гаса, питање договора око цене и количина, јер не смемо да наручимо много више, пошто немамо где да чувамо, немамо довољно складишта, а ако не наручимо довољно, а направимо дугорочни уговор на пример на 10 година, од пете године мораћемо да увозимо по тржишним ценама".

Председник је додао да сада на тржишту цена гаса износи 900 евра за хиљаду кубика и да Србија нема новац да толико плаћа.

"Много нам зависи од струје и енергетике, само да буде све у реду у периоду од 18. до 25. новембра и да нам се нешто не поквари, већ да прође све како треба", рекао је Вучић.

Рекао је да ће после Србија да скупља струју и пуни своје акумулације односно да складишти струју и чува је за најтеже зимске дане, како би имала довољно ако нешто испадне из система.

"И да по нешто нижој цени помогнемо пријатељима од оне на берзи или да је и продајемо на берзи када је већ овако висока цена и да зарадимо неки динар", закључио је Вучић.
Наћи ћемо најбоље решење за цену струје привредницима

Вучић је изјавио да ће се наредних дана разговарати о цени електричне енергије за привреду, која ће, како је рекао, морати да буде повољнија него на берзи, али ипак нешто виша него до сада, како би тиме били задовољни и привредници, али да ЕПС не буде оштећен.

Истовремено, председник је поручио да цена струје за грађане остаје иста, односно да се о евентуалном поскупљењу до сада није ни разговарало.

На питање новинара шта ће после 1. децембра бити са ценом струје за привреду, Вучић је рекао да већ у понедељак следи важан састанак на ту тему.

Вучић је приметио да повољнија цена електричне енергије за привреднике и јесте један подстрек за инвеститоре да улажу код нас.

"Код нас су више плате него у региону, али инвеститори долазе овде. Рачунамо да ће Србија на крају године имати 62-63 одсто укупних инвестиција на Западном Балкану, али зато морамо да бринемо о великим потрошачима струје и гаса", рекао је Вучић.

Додао је да су највећи потрошачи Железара Смедерево и борски Зиђин, као највећи, са којима је договорена цена електричне енергије, те да се са другима разговара у оквирима које држава може да поднесе.

"То значи да цена мора да буде нешто изнад цене коштања, без обзира на значај тих компанија за Србију, да не би ЕПС правио додатне губитке. Гледаћемо да за фирме обезбедимо много бољу цену него на берзи, али да буде нешто виша него данас", рекао је Вучић.

Када је реч о грађанима, цена струје, истакао је, како ствари сада стоје, остаје иста.

"Све и да повећамо за неки проценат, опет би била најјефтинија у Европи. Али, нисмо ни размишљали о томе", поручио је председник.

Поновио је да се повољнијом ценом струје за привреднике делује подстицајно на њих, за будућа улагања, јер држава жели да инвеститори остану овде, да су им погони у нашој земљи, јер својим радом доприносе стварању већег БДП-а Србије.

"Наћи ћемо решење да буду задовољни сви, и ЕПС и привредници, то је најважније", рекао је Вучић и додао да и у ЕПС-у то разумеју.

Србија ће можда и сама градити модуларне нуклеарке

Вучић је изјавио да ће тек бити донета одлука да ли ће наша земља учествовати у градњи нуклеарки у околним земљама или ће и сама правити модуларне нуклеарке (мале модуларне нуклеарне реакторе).

"Добијамо 68 одсто струје из угља и морамо да радимо на прављењу нових капацитета из обновљих извора, али мораћемо да правимо и базне капацитете. За шта ћемо се одлучити, то ћемо да видимо у годинама пред нама - да ли да учествујемо у нуклеаркама у околним земљама или ћемо сами моћи да правимо те модуларне", рекао је Вучић.

Председник је рекао да ће се свакако радити на добијању струје из енергије Сунца и ветра и из других обновљивих извора.

"Али, потребно нам је оно што је сигурно и што доноси струју без икакве сумње и по Сунцу и киши и снегу и различитим метеоролошким условима", нагласио је Вучић.